Górka Kazurka

Kazurka to inaczej Wzgórze Trzech Szczytów. Górka ta jest sztucznym wzniesieniem położonym w Natolinie , w rejonie ulicy Kazury na osiedlu Wyżyny, około 200 metrów od północnej granicy Lasu Kabackiego.

Historia

Kazurka ma 134 metry n.p.m. Usypano ją z ziemi i gruzu w latach 70-tych XX w. przy budowie okolicznych osieli, a w kolejnym dziesięcioleciu dołożono ziemi pochodzącej z budowy 1 linii metra.

” Górka rekreacyjna dzięki… metru. Nie marnuje się ziemia, którą wywozi się z terenu budowy metra. Humus chętnie kupują rolnicy. Nie ma też kłopotu z pozostałym urobkiem. Ponad 600 tys. metrów sześciennych ziemi znajdzie się na wysypisku przy Belgradzkiej. Z ziemi przywożonej z budowy metra będzie tam usypane 26-metrowej wysokości wzniesienie, pomyślane jako teren rekreacyjny dla okolicznych mieszkańców” – donosiło Życie Warszawy 12 kwietnia 1985 r.

W maju 2016r. górka znalazła się w obrębie nowo utworzonego parku miejskiego im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Około roku 2000 na górce powstała pierwsza trasa rowerowa do tzw. dualu. W następnych latach tor ewoluował do pełnoprawnej trasy four crossowej, a u podnóża góry powstała także sekcja hopek ziemnych do uprawiania dirt jumpingu. W 2015 tor został rozbudowany o sekcję dla początkujących oraz ziemny pumptrack. W 2018 otwarto tam największy pumptrack w województwie mazowieckim o łącznej długości 255 metrów. Kazurka wykorzystywana jest także do jazdy na mountainboardach.

Na górce odbywały się zawody rowerowe, m.in.:

  • Puchar Mazowsza MTB XC
  • Mistrzostwa Polski
  • Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim MTB

Wzgórze jest także wykorzystywane przez biegaczy, amatorów zdalnie sterowanych modeli i fanów paralotniarstwa.

Nazwa

Nazwa wzniesienia czyli Górka Kazurka nawiązuje do pobliskiej ulicy Stanisława Kazury. Stanisław Kazuro żył w latach 1882-1961. Był kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem. Studiował w Instytucie Muzycznym Warszawskim, potem w Rzymie i Paryżu. W 1914 zorganizował Warszawską Operę Ludową. Stał się współzałożycielem Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich. W 1945 reaktywował w Warszawie Państwowe Konserwatorium Muzyczne (od 1946 PWSM), gdzie był profesorem, zaś w latach 1951-57 rektorem. Był laureatem nagrody m.st. Warszawy.

Inne nazwy

Kazurówka, Góra Kazury, Góra Latawcowa, Góra Trzech Szczytów, Kazurka, Kazoorka, Mont Kazurka.

Lokalizacja Górki Kazurki

Zobacz lokalizację na mapie

fot. Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50542426

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *